LED pret Kvēlspuldzi

Tagad veikšu otru pētījumu: salīdzināšu LED ar kvēlspuldzi. No ekonomiskā aspekta 🙂

LED (Maksā 39Ls)

Pievienojums E27 (parastais cokols)
Gaismas plūsma aptuveni 1000 Lm
Spriegums 230V
Elektroenerģijas patēriņš aptuveni 13W
Darba mūžs 50.000 stundu (pietiks arī ja kalpos 20.000 stundu :))
Kur atradu? http://www.ledspuldzes.lv/?cat=1&subcat=1&id=103

Kvēlspuldze (Maksā 0.2Ls)

Pievienojums E27 (parastais cokols)
Gaismas plūsma 1300 Lm
Spriegums 230V
Elektroenerģijas patēriņš 100W
Darba mūžs 1.000 stundu
Kur atradu? visos veikalos

Pieņemsim, ka dedzināsim spuldzes 7000 stundas.

Pie lampas dedzināšanas 8 stundas dienā, 20 dienas mēnesī, 12 mēnešus – tas sanāk 3,6 gadi.

Skatāmies tālāk:

Parametrs Kvēlspuldze LED
Darba stundas, h 7.000
Jauda, W 100 13
Tarifs Ls/kWh 0.071
Maksa par elektroenerģiju, Ls 49.1 6.47
Starpība 42.63 Ls

Pirmais secinājums:  3.6 gadu laikā šī dārgā LED spuldze (39Ls) ir atmaksājusies. 7.000 stundu laikā būs jānomaina 7 kvēlspuldzes (tas nav ierēķināts). Kas attiecas uz LED spuldzi, tā vēl neizdegs 20 gadu…

Otrais secinājums: Taisnība, ka LED spuldze būs nedaudz blāvāka LED – 1000 lumeni, pie tam aptuveni (Kvēlspuldze – 1300 lumeni)…

Trešais secinājums: Tas viss, protams, ir tikai teorētiski. Paies 3.6 gadi, lai varētu apgalvot, ka tiešām ir atmaksājusies. Paies 20 gadu, lai apgalvotu, ka tiešām garš ir spuldzes mūžs. Spuldzi arī var nejauši saplēst, tā var izdegt ātrāk. Var parādīties SuperSpuldze, kas tērē tik maz, ir vērts gaidīt… Vis kaut kas var notikt, taču izvēle paliek Tavās rokās.

Ceturtais secnājums: Tā verētu būt laba dāvana, dārgs prieks, taču cik maz tērē! 🙂

6 komentāri to “LED pret Kvēlspuldzi”

 1. Ansis Liepa Says:

  paldies,
  vērtīgs aprēķins. matemātika vspār ir brīnišķīga lieta.

  • kaspars Says:

   Nevajag salīdzināt ar kvēldiega spuldzēm, bet ar ekonomiskajām, dienasgzismas spuldzēm, tad nekāda ekonomija nesanāk, jāpagaida līdz šīs diožu lampas nokritīsies cenā!

 2. Kaspars Says:

  Nevajag salīdzināt ar kvēldiega spuldzēm, bet ar ekonomoskajām spuldzēm, kuras var nopirkt lētākais aptuveni 1.8Ls, tad šī ekonomija nav nekāda. Secinājums- jāpagaida, kamēr nokritīsies cena šīm diožu lampiņām, patreiz tas nav izdevīgi!

 3. Andris Says:

  Sveiks! Šo lapu atradu nejauši. Pamatīgi pastrādāts! Paldies, uzzināju daudz konkrētas lietas. Bet ir vēl viena lieta kas nav ievērtēta – morālais gandarījums. Mēs taču no teātra apmeklējuma arī negūstam nekādu materiālu ieguvumu, bet tomēr par to maksājam. Viss jaunais sākumā nāk ar grūtībām (dārgi), bet ja neviens par to nemaksās (visi gaidīs, kad paliks lētāks) tad jau arī attīstības nebūs. Es izvēlos sponsorēt attīstību!

 4. Eds Says:

  Daļēja taisnība ir par līdzīgiem enerģijas raksturojumiem ekonomiskajām un LED spuldzēm. Bet abām piemīt vairāki būtiski trūkumi, kuri ietekmē redzi un pēc gadiem var izrādīties, ka ietaupījums uz elektrību nesedz briļļu, kontaktlēcu un zāļu izmaksas. To man saka 30 gadu pieredze izmantojot arvien jaunākas gaismas izstarošanas tehnoloģijas.
  Trūkums Nr.1 (LED spuldzēm labojams) ir gaismas mirgošana 100Hz frekvencē, kuru acs inerces dēļ itkā nemanām, bet nervi tāpat to saņem un nogurst. Rūpnieciski ražotās LED spuldzēs ir taisngriezis bez sprieguma filtrēšanas, līdz ar to vai nu 50Hz vai 100Hz mirgošana garantēta. Gāzizlādes spuldzēm (dienasgaisma) to novērst ir stipri grūtāk kā LED spuldzēm un vairāku tehnoloģisku iemeslu dēļ ekonomiskajām gāzizlādes spuldzēm šī mirgošana ir mērāma kilohercos.
  Trūkums Nr.2 saistīts ar izstarojuma spektru – jo šaurāks spektrs, jo mazāk piemērots acīm (izskatās gaišs, bet lasot acis nogurst daudz ātrāk). Ideāls spektrs ir Saules izstarojumam, pareizāk sakot Dieviņš mums devis redzes orgānu tai gaismai, kuru viņš mums atvēlējis. Svarīga ir ne tikai tā saucamā gaismas temperatūra (tonis) bet arī katra materiāla gaismas emisijai raksturīgie tukšumi spektrālajā līnijā (sīkāk meklējiet par spektrālo analīzi).
  Trūkums Nr.3 (īpaši ekonomiskajām gāzizlādes spuldzēm). Man grūti nosaukt par ekoloģiskām spuldzes, kuru mūžs REĀLI mērāms dažos mēnešos, bet ražošanā izmantots lērums kaitīgu un bīstamu vielu + nenormāls daudzums enerģijas to izgatavošanai. No šī un veselības saglabāšanas aspekta raugoties, izmantot tā saucamās “ekonomiskās” spuldzes ir noziegums.
  KOPSAVILKUMS: Manuprāt LED ir laba tehnoloģija, bet ne darba vietai un lasīšanai. Ielu apgaismojumam, gaiteņiem, dežūrapgaismojumam – izcils risinājums. Par lielāku telpu racionālu apgaismošanu (komplektā ar ciešamu gaismas spektru) varētu kalpot ksenona gāzizlādes spuldzes, kurās izmanto tiešo gaismas emisiju, kuras spektrs diezgan tuvs Saules pektram. Ar to ksenona spuldzes atšķiras no dienasgaismas un “ekonomisko” spuldžu tehnoloģijas, kur gaismu saņemam ar sekundāro emisiju. Diemžēl gāzizlādes spuldžu rūpnieciskās tehnoloģijas nevar novērst augstāk minēto mirgošanu. Paštaisīta konstrukcija man bija bez mirgošanas, bet elektriskā shēma prasa regulāru pārslēgšanu. Ja pie esošās shēmas vēl jāpieliek automātisks komutators, kurš veic pārslēgšanu, tad cena vairs nav adekvāta.

 5. Mx Says:

  Piekrītu Eds, LED nav pārāk draudzīga acīm, jo LEDos baltas gaismas spektru veido klasiskais R-G-B (tiek izstaroti šo pamatkrāsu pīķi sarkans, zils, zaļš nevis nepārtraukts visu krāsu spektrs, kāds nak no saules) un ļoti lielā daudzumā Ledi izstaro zilo gaismu. Ne tikai ledi priekš apgaismojuma, bet visi mākslīgie un modernie gaismas avoti, visi monitori, viedtelefoni utt.. kur tad ir problema? Problema ir tāda, ka acīm ir kaitīga ne tikai UV spektra gaisma, bet arī zilā (jau redzamā spektra daļa) gaisma, jo tā ir augstas enerģijas gaisma (līdzīgi kā UV), Pētījumi parāda, ka rezultātā tiek bojātas acs struktūras- ne uzreiz, bet efekts uzkrajas un gadu laikā parādās acs tīklenes saslimšanas (pagaidām neārstējamas un neatgriezeniskas). Ta kā ekonomijas un mūsdienu tehnoloģiju vārdā mums var nākties dārgi samaksāt ar savu veselību. It kā sēžam telpās kur nav UV, bet beigās zilā gaisma nodara to pašu postu ko UV. Kāds ir risinajums? Lietot zilās gaismas filtru, piemēram dzeltenas vai oranžas brilles 🙂

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: