Siltuma zudumi caur nosiltinātu un nenosiltinātu karstā ūdens cauruli

Tagad veikšu aprēķinu, ar kura palīdzību noteikšu ietaupījumu uz siltuma zudumu samazināšanās rēķina 🙂

Attēlos zemāk – siltuma zudumu (Vati uz 1 metru) diagrammas attiecīgajam caurules izmēram, pie attiecīgās temperatūru starpības (ūdens temp. mīnus ārējā gaisa temp.). Vienā attēlā – siltuma zudumi nenosiltinātai metāla caurules, otrā – siltuma zudumi ar 40mm akmens vates čaulu nosiltinātai metāla caurulei (diagrammas pie citiem siltinājuma biezumiem var atrast šeit: http://www.engineeringtoolbox.com/heat-loss-insulated-pipes-d_1151.html)

8

7

Piemērs: Gaisa temperatūra +5°C, apkures ūdens temperatūra +65°C

Pēc diagrammām pie caurules izmēra 1 ½ collas un attiecīgās temperatūras starpības līknes (°C) nolasām zudumu jaudu (W/m). Ieguvušo apkopoju tabulā un aprēķinu ietaupījumu:

1 m nesiltinātā caurule 1 m siltinātā caurule
Diametrs mm 1 ½’’ – aptuveni 35 1 ½’’ – aptuveni 35
Siltinājuma biezums mm – (šķērsgriezumā 0-35-0) 40mm (šķ. 40-35-40)
Zudumu jauda W/m ~105 ~15
Zudumi diennaktī kWh 2,52 0,36
Zudumu izmaksas diennaktī Ls (Siltumenerģijas tarifs 40 Ls/MWh => 1 kWh = 0,04Ls) ~0,100 ~0,015
Ietaupījums dienā 0,085 Ls = 8,5 santīmi
Ietaupījums apkures periodā (~180 diennaktis) 15,3 Ls

Piezīmes: 1). Siltinājuma biezums. Nesiltinātai caurulei tā nav, siltinātai visapkārt 40 mm biezumā akmensvate.

2). Zudumi diennaktī. Rēķināts, ka karstā ūdens temperatūra (+65°C) un āra gaisa temperatūra (+5°C) nemainās ne visu 24 stundu laikā, ne visas apkures sezonas laikā;

3). Zudumu izmaksas. Pieņēmu, ka siltums maksā 40Ls par 1 MWh.

Secinājumi: Nosiltinot vienu  metāla apkures caurules metru, diennaktī ietaupījums ir 8,5 santīmi, apkures sezonā tas jau sastāda 15,3 latus. Papētīju PAROC cauruļu izolācijas materiālu cenas. Aradu (http://www.sanistal.lv/uploads/media/0320-PAROC-izolacija-PV-E_01.pdf), ka 1 metrs  1 ½’’ caurules 40 mm siltinājuma maksā 3,62 Ls. Sanāk, ka siltināt cauruli atmaksājas jau 43 dienās, neskaitot darbu un pārējās izmaksas.

Viena atbilde to “Siltuma zudumi caur nosiltinātu un nenosiltinātu karstā ūdens cauruli”

 1. Ervīns Says:

  Sveiks! Varbūt Tu zini kur varētu atrast formulu kā aprēķināt siltuma zudumus zinot āra gaisa temperatūru un siltinātas caurules ārējo/iekšējo temperatūru?

  Tavs piemērs ir balstīts uz aprēķiniem par kādu konkrētu izolāciju un konkrētām caurulēm, taču izolācijas ir dažādas un uzliktas tās arī diemžēl tiek dažādi. Mani interesētu kā var aprēķināt siltuma zudumu, ja āra temperatūra ir +5 (vai arī blakus esoša neapsildīta priekšmeta temperatūra ir +5), ūdens temperatūra caurulē ir +45, čaulas ārējā temperatūra ir +10.

  Faktiski tas nozīmētu, ka zudumi grādos ir +5 grādi (+10 – +5).
  Tad zinot temperatūras deltu (+5) teorētiski vajadzētu varēt aprēķināt aptuvenos zudumus W/m, kWh un visbeidzot naudas vienībās.

  Protams caurules diametrs arī ir būtisks, taču tās virsmas laukums pēc būtības ir ļoti viegli aprēķināms un iepriekš iegūto rezultātu vajadzētu vnk. reizināt ar caurules (čaulas) virsmas laukumu un tad arī iegūtu reālo zudumu.

  Iepriekš pateicos!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: