Nedaudz par akumulatoriem

Uz akumulatora ir atzīmes: 40Ah un 12VDC (vai vienkārši 12V)

Ko tas nozīmē?

Tātad, galvenie raksturojošie lielumi akumulatoram ir spriegums uz tā spailēm (V) un elektriskā ietilpība, ko mēra ampērstundās (Ah).  Ja uz akumulatora ir atzīme 40Ah, tad tas nozīmē, ka izlādējot ar 40A stipru strāvu, tas darbosies 1 stundu. 12VDC savukārt nozīmē, ka tas padod 12V lielu līdzstrāvas (DC – no angļu val. Direct Current) spriegumu. Visi akumulatori ģenerē tikai līdzstrāvu.

Piemērs. Ir dota spuldze ar jaudu 20W, darbojas pie 12V līdzstrāvas sprieguma. Aprēķināt cik stundu degs šī spuldze uz iepriekšminētā akumulatora.

Pēc fizikas formulas P (Jauda, W) = I (Strāvas stiprums, A) * U (Strāvas spriegums, V), aprēķinam spuldzei nepieciešamo strāvas stiprumu. Tas sanāk ~1,67A. 40Ah akumulatoram tā pieslēgta varēs degt 40/1,67 = ~24stundas. Pēc tam akumulators būs pilnībā izlādējies.

Aprēķināsim pēc tās pašas formulas maksimālo akumulatora jaudu.  P = 40 * 12 = 480W. Tātad 480W jaudu tas dos 1 stundu. 480/20 = 24 spuldzes degs 1 stundu.

Divos teikumos par virknes un paralēlo slēgumu.

9

Attēlā kreisajā pusē ir 4 virknē saslēgtas baterijas  (baterijas parametri 1,2V, 1000mAh jeb 1Ah ). Šāds virknes slēgums praktiski ir viena liela baterija ar četrkāršu ietilpību (4,8V un 1000mAh). Attelā pa labi 4 tādas pašas baterijas saslēgtas paralēli (1,2V un 4000mAh). Tas pats attiecas arī uz akumulatoru paralēlo un virknes slēgumu.

Secinājumi

Svina akumulatoriem, ko parasti lieto automašīnās, strauji krīt sākotnējais strāvas spriegums 12V. Tātad testā tos izmantot nevar. Bet tos var lietot laikā, kad akumulators lādējas. Cita lieta ir “deep cycle” jeb tā saucamie gēlu vai dziļizlādes akumulatori. Galvenā atšķirība no parastā svina akumulatora ir tā, ka, akumulatoram izlādējoties, strāvas spriegums paliek nemainīgs.

Ir daudz variantu, kur pielietot elektrisko enerģiju no akumulatoriem. Ja esi ticis tik tālu, papēti rakstu “Saules bateriju/paneļu/kolektoru sistēmas. Piemēri“. Tur ir dažādi varianti, kā elektrisko enerģiju no akumulatoriem pārveidot gaismas, kustības enerģijā vai darbināt cirkulācijas sūkņus.

6 komentāri to “Nedaudz par akumulatoriem”

 1. Arvix Says:

  Aprēķināsim pēc tās pašas formulas maksimālo akumulatora jaudu. P = 50 * 12 = 600W. Tātad 600W jaudu tas dos 1 stundu. 600/20 = 30 spuldzes degs 1 stundu.

  Tur ir kļūda, ja ir domāts tieši tas pats akumulators ar 40Ampērstundu ietilpību. Ja cits, tad pats atvainojos 😉

  Vajadzēja būt 40*12=480W Un 480/20=24 spuldzes degs vienu stundu 🙂 Loģiski tā arī sanāk, jo nevar jau lieka jauda nez no kurienes parādīties 🙂

 2. andzja Says:

  Nu ja. Paldies par pielabojumu. Būšu pārcenties 🙂

 3. Jānis kalniņš Says:

  Kā Tu domā, ja mājās ir vairāki transporta līdzekļi, ar dažādu ampērstundu ietilpību akumulātoriem, vai tos nevarētu visus kopā izmantot kā energoresursu privātmājai, vai tur būtu vajadzīgs kāds speciāls kontrolieris?

  • andzja Says:

   Nuu kontrolieri vajadzīgi, lai akumulatori neizlādētos par daudz vai – otrādāk – neuzlādētos par daudz. Bet nelieliem patēriņiem un ja uzmana akumulatorus, pilnīgi pietiek bez kontolieriem

 4. Nezināma. Says:

  Cik kabatas lukturīša spuldzītes (3,5 V) nepieciešams, lai savienotos virknē un pievienotas akumulatora 12 V spailēm, tas normāli kvēlotu?

  • andzja Says:

   Ja vēlies uzlādēt uzlādējamās baterijas (uz baterijām ir 2000 mAh vai 3000mAh, utt), tad labāk izmntot tam paredzētu lādētāju

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: