Nedaudz par akumulatoriem

Uz akumulatora ir atzīmes: 40Ah un 12VDC (vai vienkārši 12V)

Ko tas nozīmē?

Tātad, galvenie raksturojošie lielumi akumulatoram ir spriegums uz tā spailēm (V) un elektriskā ietilpība, ko mēra ampērstundās (Ah).  Ja uz akumulatora ir atzīme 40Ah, tad tas nozīmē, ka izlādējot ar 40A stipru strāvu, tas darbosies 1 stundu. 12VDC savukārt nozīmē, ka tas padod 12V lielu līdzstrāvas (DC – no angļu val. Direct Current) spriegumu. Visi akumulatori ģenerē tikai līdzstrāvu.

Piemērs. Ir dota spuldze ar jaudu 20W, darbojas pie 12V līdzstrāvas sprieguma. Aprēķināt cik stundu degs šī spuldze uz iepriekšminētā akumulatora.

Pēc fizikas formulas P (Jauda, W) = I (Strāvas stiprums, A) * U (Strāvas spriegums, V), aprēķinam spuldzei nepieciešamo strāvas stiprumu. Tas sanāk ~1,67A. 40Ah akumulatoram tā pieslēgta varēs degt 40/1,67 = ~24stundas. Pēc tam akumulators būs pilnībā izlādējies.

Aprēķināsim pēc tās pašas formulas maksimālo akumulatora jaudu.  P = 40 * 12 = 480W. Tātad 480W jaudu tas dos 1 stundu. 480/20 = 24 spuldzes degs 1 stundu.

Divos teikumos par virknes un paralēlo slēgumu.

9

Attēlā kreisajā pusē ir 4 virknē saslēgtas baterijas  (baterijas parametri 1,2V, 1000mAh jeb 1Ah ). Šāds virknes slēgums praktiski ir viena liela baterija ar četrkāršu ietilpību (4,8V un 1000mAh). Attelā pa labi 4 tādas pašas baterijas saslēgtas paralēli (1,2V un 4000mAh). Tas pats attiecas arī uz akumulatoru paralēlo un virknes slēgumu.

Secinājumi

Svina akumulatoriem, ko parasti lieto automašīnās, strauji krīt sākotnējais strāvas spriegums 12V. Tātad testā tos izmantot nevar. Bet tos var lietot laikā, kad akumulators lādējas. Cita lieta ir “deep cycle” jeb tā saucamie gēlu akumulatori. Galvenā atšķirība no parastā svina akumulatora ir tā, ka akumulatoram izlādējoties, strāvas spriegums paliek nemainīgs.

Pastāv iespēja akumulatoru lādēt un lietot mājas apstākļos (piemēram, nodrošinot apgaismojumu). Katrā ziņā par to ir vērts aizdomāties.

Advertisements

6 Atbildes to “Nedaudz par akumulatoriem”

 1. Arvix Says:

  Aprēķināsim pēc tās pašas formulas maksimālo akumulatora jaudu. P = 50 * 12 = 600W. Tātad 600W jaudu tas dos 1 stundu. 600/20 = 30 spuldzes degs 1 stundu.

  Tur ir kļūda, ja ir domāts tieši tas pats akumulators ar 40Ampērstundu ietilpību. Ja cits, tad pats atvainojos 😉

  Vajadzēja būt 40*12=480W Un 480/20=24 spuldzes degs vienu stundu 🙂 Loģiski tā arī sanāk, jo nevar jau lieka jauda nez no kurienes parādīties 🙂

 2. andzja Says:

  Nu ja. Paldies par pielabojumu. Būšu pārcenties 🙂

 3. Jānis kalniņš Says:

  Kā Tu domā, ja mājās ir vairāki transporta līdzekļi, ar dažādu ampērstundu ietilpību akumulātoriem, vai tos nevarētu visus kopā izmantot kā energoresursu privātmājai, vai tur būtu vajadzīgs kāds speciāls kontrolieris?

  • andzja Says:

   Nuu kontrolieri vajadzīgi, lai akumulatori neizlādētos par daudz vai – otrādāk – neuzlādētos par daudz. Bet nelieliem patēriņiem un ja uzmana akumulatorus, pilnīgi pietiek bez kontolieriem

 4. Nezināma. Says:

  Cik kabatas lukturīša spuldzītes (3,5 V) nepieciešams, lai savienotos virknē un pievienotas akumulatora 12 V spailēm, tas normāli kvēlotu?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: