Saules bateriju/paneļu sistēmas

Apskatīšu tikai divas sistēmas: ar un bez akumulatoriem. Ir vēl citas, taču pašas shēmas būtiski nemainās. Šajām shēmām var pievienot ģeneratoru, akumulatoru lādētāju u.c., tikai jāzin kur.

Saules bateriju sistēma ar akumulatoriem.

PV plus akis

Sisēmas komponenti.

1. Saules baterija (Angliski: Solar-electric panel)

Saules baterija ir galvenā sistēmas sastāvdaļa. Tā pārveido saules gaismas enerģiju elektriskajā, ražojot līdzstrāvu. Saules baterijas iedala pēc saražotās jaudas (W) un atkarībā no temperatūras iedarbības uz tām.

2. Līdzstrāvas slēdzis (Array DC disconnect)

Šo ierīci lieto, lai droši atslēgtu līdzstrāvas plūsmu. Lai nevajadzētu “knibināties” pa vadiem un “norauties pa nagiem” utt. Tā ir svarīga sastāvdaļa, kad vajag apkalpot sistēmu. Elektriskais slēdzis ir paredzēts tieši līdzstrāvas atslēgšanai. Nepieciešamības gadījumā to var aprīkot arī ar drošinātājiem.

3. Uzlādes kontrolieris (Charge controller)

Tas regulē saules paneļu enerģiju, lai aizsargātu akumulatorus no pārslodzes, pārlādēšanas, t.i., lai akumulatora elementi “neuzvārītos”. Tas tiek veikts, analizējot akumulatoru spriegumu. Akumulatori ir dārgs prieks, tamdēļ tos pareizi vajag lietot. Lai pagarinātu to darba mūžu, vajag izvairīties no pārslogošanas vai pārlieku lielas izlādes. Tam arī ir paredzēts uzlādes/izlādes konrolieris. Kad akumulators ir pilnībā uzlādējies, kontrolieris pārtrauc līdzstrāvas plūsmu no saules paneļiem uz akumulatoriem. Kad akumulators ir izlādējies līdz pieļaujamajai robežai, kontrolieris atslēdz akumulatoru no mājas slodzes. Daži uzlādes kontrolieri regulē saules paneļu strāvas spriegumu, neatkarīgi no akumulatoru sprieguma, tādējādi nodrošinot maksimālu paneļa efektivitāti.

4. Akumulatori (Batteries)

Saules baterijas ražos elektrību, kad spīdēs saule, nedaudz arī apmākušā dienā. Ja sistēma ir bez akumulatoriem (shēma zemāk), iestājoties naktij vai mākoņainam laikam, sistēmā strāva neplūdīs. Tāpēc vajag tādu skaitu akumulatoru, lai apmierinātu Jūsu elektrības patēriņu apmākušā dienā vai naktī. Parasti akumulatoru skaitu izvēlas tādu, lai ar to enerģiju varētu nosegt mājas enerģijas slodzi vienai līdz trijām mākoņainām dienām. Akumulatorus vajag novietot ventilējamā telpā un aizsargāt no augstām temperatūrām. Saules paneļu sistēmām ieteicams izmantot dziļizlādes akumulatorus, kuri var atkārtoti uzlādēties-izlādēties bez nopietniem bojājumiem. Tādēļ akumulatori, kas izlādējas ātri (priekš auto), nederēs. To galvenā funkcija ir “piestartēt” mašīnu. Ir dažādu veidu dziļizlādes akumulatori, piemēram gēla, uzpildāmie svina.

Saules baterijas lādēs akumulatorus tikai tad, kad tās pados uz akumulatoriem par 10% lielāku spriegumu nekā akumulators ražo. Respektīvi, lai lādētos 12V akumulators, vajag no paneļiem nodrošināt vismaz 13,2V. Vēl – spriegums akumulatorā nedrīkst nokrist zem 11V, jo tad daļa akumulatora šūnu iet bojā.

5. Akumulatoru ampērstundu mērītājs (System meter)

Tas mēra un uz displeja attēlo sistēmas procesu izpildi un nosaka, cik pielādējušies ir akumulatori, cik daudz elektrības ir saražots un cik daudz elektrības šobrīd tiek patērēts. Būt bez šīs ierīces ir tas pats, kas vadīt auto bez mērinstrumentiem.

6. Galvenais līdzstrāvas slēdzis (Main DC disconnect)

Šāds slēdzis, kas savienojams starp akumulatoriem un strāvas pastiprinātāju, ir ļoti noderīgs. Tā parasti ir liela kaste, kurā ir līdzstrāvas slēdzis. Tas ļauj ātri atslēgt pastiprinātāju no baterijām un aizsargā vadus no pārdegšanas.

7. Strāvas pastiprinātājs – no līdzstrāvas uz maiņstrāvu (Inverter)

Pastiprinātājs pārveido līdzstrāvu, kas nāk no saules baterijām (un akumulatoriem) uz maiņstrāvu, kas “baro” mājsaimniecības elektroiekārtas – spuldzēs, TV, radio un citas ierīces. Tas pārveido stravu uz 120V vai 220V, 50 vai 60 Hz frekvencē. Strāvas pastiprinātāji rasksturojas ar jaudas ietilpību, kas mērāmi no dažiem simtiem vatu (W) līdz megavatiem (MW). Liela daļa pastiprinātāju ir paredzēti sistēmām bez baterijām.

8. Maiņstrāvas sadales skapis / Strāvas pastiprinātāja maiņstrāvas slēdzis (AC breaker panel / Inverter AC disconnect)

Tā ir vieta, uz kur tiek savilktas visas mājas fāzes – gan no tīkla, gan no saules baterijām. Pie sienas piestiprināma kaste, kas parasti ir izvietota garāžā, tualetē, pagrabā vai citās vietās. Sadales skapis aprīkots ar drošinātājiem, kas aizsargā vadus un ierīces no elektriskās pārslodzes. Tāpat kā visas fāzes, arī pastiprinātāja izeju nepieciešams vadīt caur sadales skapi.

Saules bateriju sistēma bez akumulatoriem.

PV bez akja

Turpinājums sekos….

Par visām sastāvdaļām konkrētāk variet meklēt wikipēdijā vai googlē.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: