Gaisavadu dimensionēšana

Patiesībā diezgan vienkārša lieta, kur svarīgākais punkts ir gaisa ātrums gaisavadā. Izejot no tā, tiek piemeklēts nepieciešamais caurules diametrs. Tabulā zemāk atrodami ātrumi gaisavados, atkarībā no sistēmas veida un gaisavadu posmiem.

Caurules raksturojums Komforta sistēma Industriālā sistēma Sistēma ar lieliem ātrumiem
Galvenie 4 – 7 m/s 8 – 12 m/s 10 – 18 m/s
Vidējie 3 – 5 m/s 5 – 8 m/s 6 – 12 m/s
Sazarotie 1 – 3 m/s 3 – 5 m/s 5 – 8 m/s

Tad nu ķersimies klāt. Uzdevums ir noteikt gaisavadu izmērus priekš trim telpām. Tur būs tikai nosūce, precīzāk runājot – mehāniskā nosūce, dabiskā pieplūde. Shēma attēlota zemāk.

Visu sistēmu esmu sadalījis posmos. Visi posmi sastāv no apaļajiem cauruļvadiem. Katrai no trim telpām ir citādāks gaisa nosūces apjoms. Piemeklēsim maksimālos pieļaujamos nosūces ātrumus gaisavados. Pieņemsim, ka tā ir komforta sistēma (skaties tabulu). Tā atbilst dzīvojamās mājas ventilācijas sistēmai. 1., 2. un 3. posms būs sazarotie cauruļvadi ar gaisa ātrumu līdz 3 m/s. 4. un 5. posmu pieņemsim par vidējiem cauruļvadiem ar maksimālo gaisa ātrumu tajos – 5 m/s. Ja sistēma būtu lielāka, sazarotāka, tad varētu pieņemt maksimālos ātrumus arī līdz 7 m/s. Bet tā mums šeit nav.

Nākošais solis ir, izejot no maksimālajiem ātrumiem un gaisa plūsmas apjoma cauruļvados, piemeklēt to šķersgriezuma laukumu.

V = v * S, kur

V- gaisa plūsmas apjoms, m³/s

v – gaisa plūsmas ātrums, m/s

S –  gaisavada (iekšējais) šķērsgriezuma laukums, m²

Lai  gan formula izskatās vienkārša, tā nemaz nav. Ir vairākas vietas, kur pielaist kļūdas. Tev vajag zināt riņķa līnijas laukumu, lai aprēķinātu apaļā gaisavada diametru.

S = 3,14 * D² / 4, kur D – diametrs, m

Nu lūk, saliekot abas šīs formulas kopā, aprēķini diametru.

Es pats izmantoju MS Excel, kur nav jāmokās, un iegūstu sekojošus rezultātus:

1.posms – DN 78 (diametrs 78 mm);

2. posms – DN 110;

3. posms – DN 90;

4.posms – DN 104;

5.posms – DN 125.

Nu lūk, diametri ir aprēķināti. Mani iegūtie rezultāti parāda minimālo diametru, pie kura gaisa plūsmas ātrums nepārsniedz maksimālo vērtību, vai tā ir 3 m/s vai 5 m/s.

Beidzamais solis ir piemeklēt reālus gaisavadus. Standarta apaļie cauruļvadi ir ar diametriem DN 63, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 310, 400 utt.

Tātad 1.posmam būs DN 80, 2.posmam – DN 125, 3.posmam – DN 100, 4.posmam – DN 125, 5.posmam – DN 125. Tas arī viss.

Nākošais, ko aprakstīšu būs korekta ventilatora izvēle, bet par to nākamajā rakstā.

Secinājumi.

1. Ātrums gaisavados ir cieši saistīts ar trokšņu veidošanos un arī ar sistēmas kapitālizmaksām. Jo lielāks ātrums, jo lielāks troksnis, taču mazāki cauruļu izmēri.

2. Sazarotie gaisavadi no vidējiem un galvenajiem atšķiras ar to, ka atrodas vistuvāk dzīvojamai telpai. Tieši tāpēc ātrumam tajos ir jābūt mazākam.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: