Tērauda vai čuguna katlu?

Informācija zortēta no diviem dažādiem informācijas avotiem:

1. Jāpievērš uzmanība katlu tilpumiem – attēls zemāk (materiāls ņemts no Viessmann). Ja salīdzina katlus ar to nominālajām jaudām (l/kW), no diagrammas var secināt, ka īpatnējais apjoms tērauda katlam ir 2x lielāks nekā čuguna katlam (1.37/0.69). Ja katlus salīdzina ar to ūdens ietilpību attiecībā pret masu (l/kg), tad tērauda katls ir 3x lielāks pret līdzīgu parametru čuguna katlu.

Var secināt, ka lielā čuguna katla korpusa masa un mazais ūdens tilpums (salīdzinājumā ar tērauda) ir iemesls nekontrolējamām temperatūras svārstībām. Tāpēc ūdens  katlā var pārkarst. Tad nostrādā drošības ierīces, kas noved pie katla nobloķēšanas.

2. Ja tērauda katliem nav normēts minimālais ūdens caurplūdums caur katlu, tad lielākajai daļai čuguna katlu minimālais caurplūdums sastāda 30% no nominālā caurplūduma. Bieži vien čuguna katlos tiek ierobežota temperatūras starpība starp turpgaitu un atpakaļgaitu. Attēlā zemāk parādīti piemēri: pa kreisi ir attēlota čuguna katla apsaiste, pa labi – tērauda.

3. Tā kā čuguna katlos nepieciešams nodrošināt minimālo caurplūdi, tad bieži tiem uz katla kontūra uzstāda sūkni. Lai katli neietekmētu viens otra darbu, starp to kontūriem vēlams uzstādīt hidroatdalītāju (skaties iepriekšējo attēlu – SH), kas sekmē atpakaļgaitas temperatūras paaugstināšanos. Šo pašu lomu var veikt baipass, kas savieno vienu kolektoru ar otru. Kas attiecas uz hidroatdalītāju tērauda katlu sistēmā, tad to lieto lielu pārvadāmo ūdens apjomu gadījumā.

Čuguna katls

+ Kalpo ~2x ilgāk par līdzīgu tērauda katlu;

+ Augsta dūmgāzu temperatūra, kā dēļ:

1). nav nepieciešama skursteņa “odere” ar tērauda cauruli;

2). dūmvads var būt ar sliktāku vilkmi.

+ Neietekmē korozija, ko izraisa sadegšanas process;

+ Lētāka katla apsasites shēma;

+Katlu var sadalīt sekcijās, tādēļ:

1). Nepieciešamības gadījumā var palielināt jaudu;

2). Ērta montāža;

– Īss dūmgāzu ceļš  – kurināmais nepilnīgi atdod siltumu. Izlietotā kurināmā apjoms ~30% lielāks;

Sarežģīta katla ģeometrija (ribas), kā dēļ grūti iztīrīt.

Tērauda katls

+ Garš dūmgāzu ceļš – lielāka kurināmā ekonomija;

+ Kurināmā degšanas laiks ar vienu uzlādi var sasniegt 18 stundas;

+ Gludas sienas, kā dēļ viegli iztīrāms no degšanas blakusproduktiem;

– Skursteni nepieciešams “oderēt”. Vēlams ar ķīmiski noturīgu materiālu;

– Dārgāka katla apsaistes shēma;

– Katla mūžs 2x īsāks par līdzīgu čuguna katlu.

Secinājumi.

1). Ja nesaista kurināmā ekonomija, tad es, personīgi, ja neesi uz Jūs ar apkures katlu, iesaku čugunnieku, kam ir vairāki plusi, piemēram, palielināts darba mūžs.

2). Ja kurināmais ir malka, tad galvenais katla ekspluatētāja (īpašnieka) uzdevums ir laicīgi sagatavot un lietot SAUSU malku. Palielināts mitrums ĻOTI ietekmē katla mūžu – to samazina, gluži kā smēķēšana samazina dzīves ilgumu.

3). Čuguna katls nemākulīgās rokās darbosies ilgāk nekā tērauda.

4). Jāpasaka arī kaut kas labs par tērauda katlu – apkuri var automatizēt, piemēram, uzstādot tādu kurināmo, kā granulas.

5). Ar tērauda katlu (dēļ sarežģītākas apsaistes) iespējams iegūt lielāku komfortu. Lai gan neredzu iemeslu, kāpēc tas nebūtu iespējams ar čuguna katlu?!

6). Būtībā lielākais mīnuss čuguna katlu virzienā ir palielinātais kurināmā patēriņš.

Advertisements

4 Atbildes to “Tērauda vai čuguna katlu?”

 1. ...... Says:

  Cugunnieks izklausas pec super katla ,bet tad, kad jakurina vairak tas parsa preks kurunamo naudu un ilgak jasez majas ,lai izkurinatu pietiekosi silti . Terauda katls man izklausas pienemamak, jo mans laiks ir dargs un mzak malkas un uz to es ietaupu naudu preks jauna katla ,ka ari brivaks laiks arpus majas.

 2. Janis Says:

  Terauda vai cuguna katls – visiem mazak vai vairak apsaiste tradicionala, proti: mazais un lielais loks. Bet lietuviesu sveces tipa katlam “stropuva” maza loka nav, tik vien, ka cirkulacijas regulesana ar aizbidni. Vai sai gadijuma katls “neraud”?

  • andzja Says:

   Neraud. Papētot shēmas, tur ir uzlikts termovārsts, kas neļaus katla atpakaļgaitā ieplūst vēsam ūdenim – parasti zemākam par 50-60 grādiem.

 3. sarmis Says:

  neesu nekaads gudrs sajas visas lietaas komentesu tadu lietu kaa pa gaitas sukniem kuri dzenaa udeni pa sistemu zinu ka pasiem majas uz apkures sistemas nau nekada cirkulacijas sukna un viss darbojas nevainojami un nav jasatraucas ka pazudiis elektriba vai kas veel sistema ir pavisam vienkarsa trubas ir liktas lai udens pa taam tecetu pasplusmaa visur visam trubam ir mazs slipums cirkulacijas virzienaa un sistema tiesaam darbojaas nevainojami un bez jebkadam problemam un sistema ir vienkarsaka no vienkarsakajaam

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: