Spiediens apkures sistēmā. Slēgta izplešanās tvertne

Šajā rakstā runāšu par spiediena izvēli apkures sistēmā, kā arī izplešanās tvertnes spiediena iestādījumiem.

Man bieži nācies piedomāt, kā un kādu spiedienu izvēlēties slēgtā apkures sistēmā… Tad nu nācu pie secinājuma, ka tas izdarāms pēc “vājākā” sistēmas elementa. Nu pieņemsim, ka šis lielums ir 3 bar (katls). Nu labi, bet cik daudz? 1,5, 2, 0,5? Cik?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, paņemsim piemēru (skaties attēlu). Situācija sekojoša – sistēmas augstums ir 10 metri (attālums no apkures sistēmas zemākā līdz augstākajam punktam). Spiedienu sistēmā vajag izvēlēties tādu, lai būtu iespējams atgaisot radiatorus (pirmie 3m virs radiatoriem, tātad jau 13m). Nākošie 3 m nāk klāt izpešanās tvertnes dēļ, jo tvertnē jābūt par 3 m mazākam spiedienam nekā aukstā sistēmā. Turklāt šis spiediens nosakāms pie tukšas tvertnes. Tas nozīmē, ka ūdens no tvertnes pilnībā jāizlaiž. Pastāv noteikums, ka pie aukstas sistēmas traukā jābūt vismaz 0,05% ūdens (lai membrānai nerastos bojājumi), tādēļ jābūt šo 3 metru starpībai.

Viens no variantiem, kā uzstādīt PRECĪZU tvertnes pretspiedienu, kā arī to pamainīt, ir ievērojot sekojošu izplešanās tvertnes apsaisti (attēlā). Lodveida ventili 1 aizver, lodveida ventili 2 atver, izlaiž ūdeni. Tad 2 ventili aizver. Tvertnē iepumpē nepieciešamo gaisu ar spiedienu – mūsu gadījumā 13 m, kas ~ 1,3 bar ~ 1,3 atm. Tad ver vaļā lodveida ventili 1. Un lieta darīta! Piebildīšu, ka spiediena pārbaude jāveic vismaz reizi apkures sezonā.

Secinājumi.

1). Kādreiz bija būvnormatīvs, kas aizliedza uz izplešanās tvertnei pienākošās caurules likt jebkāda veida noslēgarmatūras, jo, nejaušības dēļ, lodveida ventili 1 var aizmirst atgriezt vaļā. Šeit šis drauds tomēr pastāv, tādēļ piedāvāju šādu variantu:  1 ventilim noskrūvē rokturi. Nu tā, lai “meistariem” sarerģītu klāt-tikšanu.

2). Nav svarīgi, kāda izskatās Tava apkures sistēmā. Svarīgs ir šis sistēmas augstums.

3). Attēlotajā situācijā aukstas sistēmas spiedienam jābūt Ps=1,6 bar, pretspiedienam tvertnē Pt=1,3 bar. Lielums 1,6 bar nozīmē mazāko spiedienu. Augstāko spiedienu nosaka pēc “vājākā” sistēmas elementa.

Advertisements

18 Atbildes to “Spiediens apkures sistēmā. Slēgta izplešanās tvertne”

 1. Sandis Says:

  Un ko darīt sekojošā situācijā. Ir izveidota lokāla apkures sistēma vienstāvu ēkā, sistēmas augstums nepilni 2m. Tad man pretspiediens būs 0.2bar + 0.3 bar?

  • andzja Says:

   Tieši tā. Kopā 0.5 bar

   • Sandis Says:

    Ja man būs tikai 0.5 bar, vai man atmosfēras spiediens nesaspiedīs membrānu, kamēr sistēma vēl nebūs uzpildīta? Atmosfēras spiediens ir ~1 bar.

   • andzja Says:

    Nē. Tā kā Tu dzen ~2 bar (2 atm) auto riepā, tāpatās dzen izplešanās traukā 0.5 bar (0.5 atm)

   • Girts Says:

    Nu labi, tukšā izplešanās tvertnē iepumpē tos 0,5atm gaisa. Bet ar kādu spiedienu tad sistēma jāuzpilda ar ūdeni?

    Manā gadījumā zemākais un augstākais elements ir 3m. Tātad tvertnē jāiepumpē 0,6atm. Bet cik sistēmā – 1,6 vai 0,9?

 2. Dex Says:

  radās jautājums-kādam spiedienam būtu jābūt darba režīmā kad katls strādā,jeb kādās robēžās tas var atšķirties no aukstas sistēmas spiediena? ja piemēram man aukstā sistēmā spiediens ir 0.4 bari!
  varbūt zini kā var noteikt vai “sirds”,jeb sūknis, ir nobeidzies?

  • andzja Says:

   Spiediens apkures sistēmā atkarīgs no tās “vājākā” elementa. Parasti tas ir katls. Čuguna katli iztur mazāku spiedienu nekā tērauda (mazas jaudas katli, līdz 50 kW), apmēram 2-3bar, kad tērauda – 3-4bar. Līdz ar to visbiežāk čuguna katlam darba spiedienu pieņem 1.5-2bar, bet tērauda katlam – 2-2.5 bar.
   Ja Tev aukstā sistēmā 0.4bar, tad tā gan jau ir vaļējā sistēma. Tur, visbiežāk, svārstības ir minimālas (līdz 0.1bar) – darba spiediens tātad līdz 0.5 bāriem. Tālāk būs runa par slēgtām sistēmām. Atšķirībām starp aukstu un karstu sistēmu nevajadzētu būt lielām (~0.5bar robežās). Ja ir lielākas, tad izplešanās tvertne ir par mazu vai nepilda savas funkcijas.
   Ja sūknis nobeidzies? hmmm, tikai pēc tā, ka strauji kāpj temperatūra – sūknis nespēj izdzenāt karsto katla ūdeni.

 3. DrKroft Says:

  Kapēc sistēmas augstums nevarētu būt 13m un pretspiediens tvertnē 10m?

  pieslēdzot tvertni atpakaļ pie sistēmas, tajā ieplūstu nedaudz ūdens un spiediens izlīdzinātos ar sistēmu. sistēmas spiediens vienalga būtu 13m nevis 16.

  • andzja Says:

   Var būt, bet. Lielāka rezerve (6m) dod lielāku drošību, lai, netīšām iepumpēta lielāka trauka pretspiediena gadījumā, nepārrīvētos tā membrāna + sistēmu atgaisojot par daudz, spiediens sistēmā kristos, atkal var plīst membrāna. Tāpēc ir tā rezerve.

 4. blondais Says:

  kadu ieteiktu likt cirkulacijas sukni tava varianta

 5. blondais Says:

  un izplesanas trauku liek atpakalgaita

 6. Pux Says:

  Vai tad sistēmas fiziskais augstums ietekmē spiedienu sistēmā? Ja ūdens tiek pārvietots par metru uz augšu, tad tāds pat svars krīt sistēmā uz leju. Kā jau noslēgtā sistēmā.
  Vai tad sistēmas augstums nav domāts tas spiediens, kas jāpārvar, lai kompensētu ūdens plūsmas pretestību caurulēs un ventīļos?

  0.5 atm spiediens sistēmā taču izraisīs gaisa izdalīšanos sistēmā (kā atverot coca-cola pudeli)?

  Atvano par tādu jautājumu, bet man tas kautkā neizprotami sasaistās ar fiziku. Vienkārši Tavi padomi liekas ļoti noderīgi un gribas izprast arī šo.

  • andzja Says:

   Ja pieaug augstums sistēmā, piemēram, no 5 uz 6metriem, manometrs (novietots 1m augstumā) rādīs spiediena maiņu no 4 līdz 5 metriem (0,4bar uz 0.5bar). Lai kompensētu spiediena zudumus caurulēs, ventiļos u.c., jāpārvar pretestība, paskāli, ko arī izsaka metros vai bāros, pēc sirds patikas. Par kolu nemāku komentēt 🙂

 7. Pux Says:

  Pavisam aizmirsu par ūdens staba augstumu. Mani apsvērumi varētu būt aktuāli izvēloties cirkulācijas sūkni.

 8. Ilze Says:

  Labdien!Pilnīgi un galīgi nav saprotams tas sistēmas augstums?Vai tas ir no katla līdz pēdējam radiatoram metros?:)tiešām ir neskaidra lieta.Un vēl,ja ir noslēgta sistēma,vienstāvu mājā,čuguna radiatori ar 65 sekcijām,vai varētu būt,ka 18L izplešanās trauks ir par mazu?Ja izplešanās traukā ir 1,5 bar,tad arī aukstā sistēmā jābūt vismaz 1,5bar?

 9. Ģirts Says:

  Un vēl vsi varētu paskaidrot kā būtu labāk uzpildīt apkures sitēmu un ko prieķš tā paredzēt veicot sistēmas izbūvi. Mani uztrauc, ka sistēmā būs atzari kuri ies uz augšu un tad lejā, kā arī akumulācijas tvertne un karstā ūdens kombinētais boilers. Kur būtu jāsaliek automātiskie atgaisotāji?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: