Spiediens apkures sistēmā. Slēgta izplešanās tvertne

Šajā rakstā runāšu par spiediena izvēli apkures sistēmā, kā arī izplešanās tvertnes spiediena iestādījumiem.

Man bieži nācies piedomāt, kā un kādu spiedienu izvēlēties slēgtā apkures sistēmā… To būtu pareizi darīt pēc “vājākā” sistēmas elementa. Nu pieņemsim, ka šis lielums ir līdz 3 bar (katls) – maksimālais lielums, ko pieļauj katla ražotājs. Bet cik daudz sistēmā galu galā? 1,5, 2, 0,5?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, paņemsim piemēru (skaties attēlu). Situācija sekojoša – sistēmas augstums ir 10 metri. Spiedienu sistēmā vajag izvēlēties tādu, lai būtu iespējams atgaisot radiatorus (pirmie 3m virs radiatoriem, tātad jau 13m). Nākošie 3 m nāk klāt izplešanās tvertnes dēļ, jo tvertnē jābūt par 3 m mazākam spiedienam nekā aukstā sistēmā. Turklāt šis spiediens nosakāms pie tukšas izplešanās tvertnes. Tas nozīmē, ka ūdens no tvertnes pilnībā jāizlaiž. Pastāv noteikums, ka pie aukstas sistēmas (tātad ap 15 grādiem) traukā jābūt vismaz 0,05% ūdens (lai membrānai nerastos bojājumi), tādēļ jābūt šo 3 metru starpībai.

Lai pārbaudītu pretspiedienu izplešanās traukā, kā arī iepumpēt nepieciešamo spiedienu tajā, ir ievērojot sekojošu izplešanās tvertnes apsaisti (attēlā aplis). Lodveida ventili 1 aizver, lodveida ventili 2 atver, izlaiž ūdeni. Tad 2 ventili aizver. Tvertnē (zīmējumā caur tvertnes augšu) iepumpē nepieciešamo gaisu ar spiedienu – mūsu gadījumā 13 m, kas ~ 1,3 bar ~ 1,3 atm. Tad ver vaļā lodveida ventili 1. Un lieta darīta! Piebildīšu, ka pretspiediena pārbaude jāveic vismaz reizi apkures sezonā.

Cik lielu tvertni? To lasi citā rakstā!

Secinājumi.

1). Kādreiz bija būvnormatīvs, kas aizliedza uz izplešanās tvertnei pienākošās caurules likt jebkāda veida noslēgarmatūras, jo, nejaušības dēļ, lodveida ventili 1 var aizmirst atgriezt vaļā. Šeit šis drauds tomēr pastāv, tādēļ piedāvāju šādu variantu:  1 ventilim noskrūvē rokturi. Nu tā, lai “meistariem” sarerģītu klāt-tikšanu.

2). Runājot par spiedienu apkures sistēmā, nav svarīgi, kāda un cik sarežģīta tā ir; svarīgs ir šis sistēmas augstums.

3). Attēlotajā situācijā aukstas sistēmas spiedienam jābūt Ps=1,6 bar, pretspiedienam tvertnē Pt=1,3 bar. Lielums 1,6 bar ir MAZĀKO SPIEDIENU, KO IZVĒLĒTIES ATTĒLOTAJAI APKURES SISTĒMAI. Augstāko spiedienu nosaka pēc “vājākā” sistēmas elementa. Tātad aukstas sistēmas spiedienu attēlotajai situācijai izvēlas robežās no 1,6 bar līdz ~2,5bar (drošības vārsts, izvēlēts 3bar sāks tecēt pie ~2,5bar)

21 komentārs to “Spiediens apkures sistēmā. Slēgta izplešanās tvertne”

 1. Sandis Says:

  Un ko darīt sekojošā situācijā. Ir izveidota lokāla apkures sistēma vienstāvu ēkā, sistēmas augstums nepilni 2m. Tad man pretspiediens būs 0.2bar + 0.3 bar?

  • andzja Says:

   Tieši tā. Kopā 0.5 bar

   • Sandis Says:

    Ja man būs tikai 0.5 bar, vai man atmosfēras spiediens nesaspiedīs membrānu, kamēr sistēma vēl nebūs uzpildīta? Atmosfēras spiediens ir ~1 bar.

   • andzja Says:

    Nē. Tā kā Tu dzen ~2 bar (2 atm) auto riepā, tāpatās dzen izplešanās traukā 0.5 bar (0.5 atm)

   • Girts Says:

    Nu labi, tukšā izplešanās tvertnē iepumpē tos 0,5atm gaisa. Bet ar kādu spiedienu tad sistēma jāuzpilda ar ūdeni?

    Manā gadījumā zemākais un augstākais elements ir 3m. Tātad tvertnē jāiepumpē 0,6atm. Bet cik sistēmā – 1,6 vai 0,9?

 2. Dex Says:

  radās jautājums-kādam spiedienam būtu jābūt darba režīmā kad katls strādā,jeb kādās robēžās tas var atšķirties no aukstas sistēmas spiediena? ja piemēram man aukstā sistēmā spiediens ir 0.4 bari!
  varbūt zini kā var noteikt vai “sirds”,jeb sūknis, ir nobeidzies?

  • andzja Says:

   Spiediens apkures sistēmā atkarīgs no tās “vājākā” elementa. Parasti tas ir katls. Čuguna katli iztur mazāku spiedienu nekā tērauda (mazas jaudas katli, līdz 50 kW), apmēram 2-3bar, kad tērauda – 3-4bar. Līdz ar to visbiežāk čuguna katlam darba spiedienu pieņem 1.5-2bar, bet tērauda katlam – 2-2.5 bar.
   Ja Tev aukstā sistēmā 0.4bar, tad tā gan jau ir vaļējā sistēma. Tur, visbiežāk, svārstības ir minimālas (līdz 0.1bar) – darba spiediens tātad līdz 0.5 bāriem. Tālāk būs runa par slēgtām sistēmām. Atšķirībām starp aukstu un karstu sistēmu nevajadzētu būt lielām (~0.5bar robežās). Ja ir lielākas, tad izplešanās tvertne ir par mazu vai nepilda savas funkcijas.
   Ja sūknis nobeidzies? hmmm, tikai pēc tā, ka strauji kāpj temperatūra – sūknis nespēj izdzenāt karsto katla ūdeni.

 3. DrKroft Says:

  Kapēc sistēmas augstums nevarētu būt 13m un pretspiediens tvertnē 10m?

  pieslēdzot tvertni atpakaļ pie sistēmas, tajā ieplūstu nedaudz ūdens un spiediens izlīdzinātos ar sistēmu. sistēmas spiediens vienalga būtu 13m nevis 16.

  • andzja Says:

   Var būt, bet. Lielāka rezerve (6m) dod lielāku drošību, lai, netīšām iepumpēta lielāka trauka pretspiediena gadījumā, nepārrīvētos tā membrāna + sistēmu atgaisojot par daudz, spiediens sistēmā kristos, atkal var plīst membrāna. Tāpēc ir tā rezerve.

 4. blondais Says:

  kadu ieteiktu likt cirkulacijas sukni tava varianta

 5. blondais Says:

  un izplesanas trauku liek atpakalgaita

 6. Pux Says:

  Vai tad sistēmas fiziskais augstums ietekmē spiedienu sistēmā? Ja ūdens tiek pārvietots par metru uz augšu, tad tāds pat svars krīt sistēmā uz leju. Kā jau noslēgtā sistēmā.
  Vai tad sistēmas augstums nav domāts tas spiediens, kas jāpārvar, lai kompensētu ūdens plūsmas pretestību caurulēs un ventīļos?

  0.5 atm spiediens sistēmā taču izraisīs gaisa izdalīšanos sistēmā (kā atverot coca-cola pudeli)?

  Atvano par tādu jautājumu, bet man tas kautkā neizprotami sasaistās ar fiziku. Vienkārši Tavi padomi liekas ļoti noderīgi un gribas izprast arī šo.

  • andzja Says:

   Ja pieaug augstums sistēmā, piemēram, no 5 uz 6metriem, manometrs (novietots 1m augstumā) rādīs spiediena maiņu no 4 līdz 5 metriem (0,4bar uz 0.5bar). Lai kompensētu spiediena zudumus caurulēs, ventiļos u.c., jāpārvar pretestība, paskāli, ko arī izsaka metros vai bāros, pēc sirds patikas. Par kolu nemāku komentēt 🙂

 7. Pux Says:

  Pavisam aizmirsu par ūdens staba augstumu. Mani apsvērumi varētu būt aktuāli izvēloties cirkulācijas sūkni.

 8. Ilze Says:

  Labdien!Pilnīgi un galīgi nav saprotams tas sistēmas augstums?Vai tas ir no katla līdz pēdējam radiatoram metros?:)tiešām ir neskaidra lieta.Un vēl,ja ir noslēgta sistēma,vienstāvu mājā,čuguna radiatori ar 65 sekcijām,vai varētu būt,ka 18L izplešanās trauks ir par mazu?Ja izplešanās traukā ir 1,5 bar,tad arī aukstā sistēmā jābūt vismaz 1,5bar?

 9. Ģirts Says:

  Un vēl vsi varētu paskaidrot kā būtu labāk uzpildīt apkures sitēmu un ko prieķš tā paredzēt veicot sistēmas izbūvi. Mani uztrauc, ka sistēmā būs atzari kuri ies uz augšu un tad lejā, kā arī akumulācijas tvertne un karstā ūdens kombinētais boilers. Kur būtu jāsaliek automātiskie atgaisotāji?

 10. Marts Says:

  Labdien!

  Ja slēgtā apkures sistēmā (kur ir antifrīzs) nav pietiekams spiediens 1-1.5 bar, tad kas notiek, ja tiek iekurināts katls? Cirkulācijas sūknis var nobeigties?

  Kamēr nav meistars atbraucis, sanāk salt tagad mājā. Sistēmas augstums no katla ir līdz 6 metri.

  • andzja Says:

   Ja pie izslēgta cirkulācijas sūkņa spiediens pie katla ir 1 bar, tas ir 10m ūdens stabs, tātad neuzvārīsies

 11. Arnis Says:

  Savāda spiediena mērvienība – metrs. Lai gan ir gudrinieki, kuri svaru mēra mililitros. 😁

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: