Vai saules kolektors no 1. aprīļa atmaksājas?

Ar saules kolektoru te domāts tas, kurā uzsilda ūdeni, antifrīzu – iegūst siltumu.

Sekojošā tabulā esmu aprēķinājis aptuvenas šībrīža dažādu kurināmo izmaksas latos (Ls) par enerģijas vienību – megavatsundu (MWh). Ņemot vērā, protams, sadegšanas siltumu. Un “piezīmēs” ir raksturlielums.

Kurināmais Ls/MWh Piezīmes
Malka 9 15 Ls/m³
Ogles 15 120 Ls/t
Granulas 18 90 Ls/t
Briketes 25 120 Ls/t
Dīzeļdegviela 45 490 Ls/1000 L
Elektrība 108 0,1074 Ls/kWh

Tālāk. Vienā no iepriekšējiem rakstiem minēju, ka Rīgā uz 1 m² nonāk ~1100 kWh saules radiācijas, ko nosauksim par “q”. Par “n” nosauksim kolektora efektivitāti (internetā pēc paviršiem mekējumiem atradu ciparus no 0,4 – 0,75).  Šis lielums raksturo, kāda daļa enerģijas tiks pārveidota siltumā. Augstāks būs moderniem saules kolektoriem, zemāks – vienkāršākiem, arī paštaisītiem kolektoriem. Par “N” nosauksim patērētāja izmantotās enerģijas apjomu. 0 – ja siltums no kolektora vispār netiek izmantots. 1 – teorētiski iespējamais maksimums, ja patērētājs izmanto visu siltumu (reāli visu nespēs izmantot + vēl jārēķina siltuma zudumi).

Tālāk. Sarēķinam, cik siltuma gadā “Q” (kWh) var iegūt no 1 m² saules kolektora ar n = 0,6, pie tam siltuma apgūšana N būs 0,6:

Q = q * n * N = 1100 kWh/m² * 0,6 * 0,6 = 400 kWh. Tas ir rezultāts, ko tūlīt mēģināšu veidot saprotamāku.

Teorētiski, lai gadā patērētu 6,8 m³ (katru mēnesi ap 0,57 m³, 60°C ūdens) karstā ūdens patēriņam tiek izlietota ~400 kWh enerģijas. Tātad 1 m² liels saules kolektors spēs nodrošināt 6,8 m³ karstā ūdens gadā.

Lai mēs varētu noteikt saules kolektora lietderību, ir jāveic salīdzinājums. Un mēs to salīdzinam ar esošo enerģijas tarifu. Rezultāti ir skatāmi tabulā:

Kurināmais Ls/MWh Ieguvums Ls/gadā Kolektora maksa, Ls/m² Atmaksa, gados
Malka 9 3,6 150 41,7
Ogles 15 6,0 25,0
Granulas 18 7,2 20,8
Briketes 25 10,0 15,0
Dīzeļdegviela 45 18,0 8,3
Elektrība 108 43,2 3,5

Secinājumi:

1). Es personīgi iesaku sākt domāt par saules kolektoru būšanu, ja šī brīža maksa par enerģiju Tev pārsniedz 40 Ls/MWh. Vari protams būt entuziasts, uzstādīt kolektoru sava prieka dēļ, visu cieņu…

2). Gada laikā saražotais 400 kWh/m² ir reāls lielums;

3). Loģiski, saules kolektors ziemā neražos neko, bet vasarā – par daudz;

4). Jāskatās pēc Eiropas atbalsta, tas šo pasākumu darīs patīkamāku. Apskaties http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40189488&mode=mk&date=2011-01-04

5). Aprēķinā nav ņemtas vērā saules kolektora apsaistes (sūkņi, antifrīzs, izplešanās tvertnes, automātika u.t.t.) izmaksas. Bet tāpat ir iespējams atrast lētāku, bet efektīvāku kolektoru, vai ne? 😉

6). Ja apkurini ar elektrību – uhh, es domāju ka jāņem!!

11 komentāri to “Vai saules kolektors no 1. aprīļa atmaksājas?”

  1. Madde Says:

    Kā tiek aprēķināts kurināmā veida ieguvums Ls/gadā?

  2. Ino Says:

    Sveiki!
    Neizprotu no kurienes veidojas N??

    • andzja Says:

      N ir domāts kā daļa, kas apraksta siltuma izmantošanu. Teiksim, ja Jūs izmantosiet pilnībā visu saražoto kolektora siltumu (katru kilovatu), tad N=1. Ja, savukārt, Jums tas panelis tur ir, bet jūs karsto ūdeni neteciniet, tad N=0. Vai esmu atbildējis uz Jūsu jautājumu, vai kaut kā citādāk domājāt?
      Par šo lielumu “400 kWh/m²” “iespringt” nevajag, tas ir reāli iegūstamais siltuma daudzums no kolektora Latvijā, ko apliecinu ne tikai es, bet arī profesori, kas pārzin šo jomu daudz labāk.
      Te mans uzdevums vienkārši bija parādīt, kā šis lielums veidojas.

    • Ino Says:

      Ok!
      Nu esmu skaidrībā 🙂

  3. m. Says:

    Nesaprotami aprekin
    Baigi forshi skraidiit katru dienu ar malku kurinat titanu ja vasara kolektors to pac izdara
    Utt!

    • andzja Says:

      Taisnība, bet izvērtēt, cik darba ieguldīts ir grūti. Šis te aprēķins ir tikai, kā saka, materiālu ziņā. Par darba apjomu spriediet paši pēc savām spējām un gribēšanas darboties

  4. jonj Says:

    taisīšu kolektoru pats aptuvenās izmaksas 100ls, prognozētais atmaksāšanās termiņš 1 gada laikā.

  5. Auseklis Says:

    Ar valsts atbalstu atjaunojamo energoresursu ieviešana atmaksājas.
    Vairāk informācijas šeit: http://www.lvif.gov.lv/?object_id=30171

  6. Paštaisīti saules siltūdens kolektori – BUILDART.LV Says:

    […] Pavisam primitīvu kolektoru var izveidot arī vēl vienkāršāk, un nedaudz lētāk. Daudz var ietaupīt, ja veido pašteces sistēmu, bet tad boilerim jāatrodas samērā tuvu kolektoram. Man attālums ir vairāk kā 11m, līdzarto neiztieku bez cirkulācijas sūkņa. Tiesa gan, šobrīd šis uzstādījums man vairs nav tik svarīgs, jo vairāk aizrauj vēl minimālistiskāks dzīvesveids, tuvāk dabai, un ar iespējami mazu atkarību no tehnoloģijām – vislabāk pilnīgu neatkarību. Bet šis izmēģinājums ir vērtīgs saules siltūdens kolektora idejas pārbaudīšanai, un ir saprasts, ka saule tiešām lieliski silda ūdeni, (ja vien siltūdens ir vajadzīgs), un tas ir ekonomiski un ekoloģiski izdevīgs zaļās enerģijas veids. Tātad, ja jūs varat nopirkt gatavu kolektoru par saprātīgu cenu, novietot to aizvējā un dienvidu pusē, tad tas 2 vai 5 gadu laikā atmaksāsies un sāks dot siltūdeni par velti, ja vien protams pa to laiku nebūsiet jau pārgājuši uz mazgāšanos āliņģī:)PS – izmaksas konkrētajam kolektoram: 40Ls – cirkulāc sūknis, ~20Ls – daudz šļūtenes, 15Ls izplešanās trauks, ~20Ls visādi cauruļu savienojumi, atgaisotāji utml nieki, 4Ls termoslēdzis.– vērtīgs aprēķins par kurināmā izmaksām un secinājumi par saules kolektora lietderību: https://andzja.wordpress.com/2011/01/12/vai-saules-kolektors-atmaksajas/ […]

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: