Saules kolektoru (gan ūdens, gan elektrības) lietderības aprēķins

Sveiki draugi!

Domāju, ka nu jau būtu pienācis laiks pieķerties klāt pie saules kolektoru rentbilitātes aprēķina, tā kā daudzi ir uzstādījuši saules paneļus un jau kādu laiku tos ir ekspluatējuši. Ja Tev ir uzstādīti saules paneļi, vēršos pie Tevis! Jā, jā – Tevis. Tu, kas tagad lasa šo rakstu. Bez Tevis palīdzības nespēšu šo darbu veikt. Pavisam nopietni…. Mēneša laikā no šī raksta publicēšanas izstrādāšu Google Forms veidni, kur lūgums ir visiem ievadīt datus par savu māju, ēku, vienvārdsakot, savu saules paneļu komplektu darbību. Viena veidne attieksies uz saules paneļiem, kas ražo elektrību, otra – kas ražo karsto ūdeni.

Kas tie būs par jautājumiem? Īsumā, tie būs tādi, lai, galu galā, es spētu veikt kopsavilkumu un sarēķināt, cik eiro jāizdod par savu patērēto 1kWh saules enerģijas. Dzīvojam kapitālismā, kur ir jārēķina, rūpīgi jāpārdomā ieguldījumi, sevišķi ja tie ir lieli.

ApMēram kādus datus vajadzēs (ko uzreiz esmu iedomājies):

1.Saules kolektori (karstais ūdens)

 • Saimniecībā izlietotais karstais ūdens (65 grādīgais) – litros, kubikmetros -, kas nāk no saules paneļiem; sadalīts gada griezumā pa mēnešiem

2. Saules kolektori (elektrība)

 • Saimniecībā izlietotā elektrība (kWh), ko saražojuši saules paneļi; sadalīts gada griezumā pa mēnešiem

Man nav prioritāri zināt, cik maksāja Tava saules paneļu sistēma. Visi ir gudri šajā lietā…. Vēlos zināt, cik no tā visa tiek lietderīgi pielietots – cik tas maksā?

Piemēram, ja Tu esi nopircis saules paneļus (kas ražo karsto ūdeni) par 8000 eiro un gada laikā patērējis 10 kubikmetrus karstā ūdens, diez vai tas ir bijis izdevīgs ieguldījums… Varbūt labāk būtu uzstādījis karstā ūdens boileri par 80 eiro un sildījis ūdeni ar elektrību ar maksu 25 centi par 1 kWh??

Lūdzu esi atsaucīgs un padalies ar savu piemēru. Tev vēl ir laiks savilkt datus. Es izveidošu Google formu.

9 komentāri to “Saules kolektoru (gan ūdens, gan elektrības) lietderības aprēķins”

 1. Mārtiņš Says:

  Ļoti vēlos redzēt reālos datus. Uz doto brīdi ar valsts atbalsts (nabagie sponsorē bagātos) man sanāk, ka atmaksāšanās ir ap 6-5 gadi, bet tas ir rēķinās ar cipariem kurus reklāmē paneļu uzstādītāji.

  • andzja Says:

   Tieši tā. Es to vien dzirdu – man uzstādīšana maksāja tik, man – tik, utjpr…. Pilnīgi bezjēdzīgi. Vajadzētu sākt ar to, lai Uzstādītājs izanalizētu Lietotāja enerģijas lietošanas “īpatnības” un pirmkārt pateiktu, cik gada laikā Lietotājam šis litrs vai kilovats izmaksātu…. Nu kaut kā tā. Nesolu, ka kaut kas izdosies, bet jābīda šī lieta…

 2. Mārtiņš Says:

  Vai pareizāk nebūtu rēķināt sistēmas atmaksāšanās period, piemēram, uzstādot sistēmu par 10k EUR man tā atmaksāsies pēc x gadiem? Vai arī cik es iegūšu 5 gadu griezumā pie tarifa 20 centi uzstādot sistēmu par 10k EUR?

 3. andzja Says:

  Taisnība, jāskatās. Bet es gribētu iet dziļāk – veidot enerģijas patēriņa algoritmu, kur, kaut vai, saprastu, kurā laikā lētāk darbināt ledusskapi, mazgāties dušā utml. Jo ir svarīga arī diennakts daļa, kurā tērē enerģiju no paneļiem. Piemēram, ja pareizi saprotu, vienā gadījumā dedzinām spuldzi dienā, kuras patēriņš 20Wh un el.panelis saražo tajā pašā momentā 20Wh – elektrība sanāk par velti. Otrā gadījumā dedzinām 20Wh spuldzi naktī, skaitītājs pa dienu bijis tīklā ieskaitījis 20Wh un vairāk – jāmaksā pilna maksu par enerģiju, izņemot ražošanas komponenti, kas sanāk vien 3.5 līdz 5 centi par kWh, palabojiet mani, ja kļūdos. Trešajā gadījumā – dedzinām 20Wh spuldzi naktī, reversais skaitītājs nav tīklā neko ieskaitījis (0.000Wh), jāmaksā pilna el.maksa…

 4. Mārtiņš Says:

  Jārēķina ir aptueni šādi (kas ir pro ciparos var palabot):
  Pieņemsim ka patēriņš ir 8000kw gadā un sistēmas kas nosegs šo apjomu izmaksā 12k EUR no kuriem 2k EUR Inverters (ķīnietis), ~ 4k EUR Paneļi, montāža un stiprinājumi un saskaņošana 6k EUR (cipari ir no reāla piedāvājuma)

  Valsts atbalsts 3.5k EUR. Kopējās izmaksas (ja izdodas saņemt atbalstu) būs 8500 EUR

  Vispirms izrēķini cik tu maksātu par elektrību bez paneļiem. Piemēram ar esošo līgumi ar 0.2 EUR/KW (ar OKI un sadalīšanu cena būs ap 0.25 EUR) par 8000 kw gadā samaksāsi aptuveni 2k EUR vai 10k EUR piecos gados.

  Tālāk jau ir jārēķina pa mēnešiem:
  – Cik ir kopējais patēriņš katrā mēnesī (vasarā tērēsi mazāk/bet saražosi vairāk)
  – Cik saražos paneļi (ņem vērā ka ziemā tie gandrīz neko neražo)
  – Cik kw patērēsi pa tiešo no saules un nemaksāsi sadalīšanas maksu (rēķini ap 30%)
  – Cik kw no saražotā pirksi atpakaļ maksājot tikai sadales maksu (ziemā/vasarā naktīs – apmēram 70%)
  – Cik kw pirksi papildus par pilnu summu (teorētiski ciparam ir jābūt 0 ja paneļi nosedz tavu ikgada patēriņu)

  Pieņemsim ka 70% (5600kw) no saražotā tu pirksi atpakaļ maksājot sadales maksu (~ 0.05 EUR/KW) – ikgadējās izmaksas ar paneļiem būs 280 EUR

  Bez paneļiem 2000 EUR – ieguvums 1720 EUR/gadā, jeb piecos gados 8 600 EUR – sanāk ka 5 gados sitēma ir atpelnījusi sevi.

  Tas pie noteikuma ka saražos tik cik reklamē,
  Invertera nolietojums nav ierēķināts
  Jāierēķina arī apkopes, ja uzstādītājs tādas paredzējis
  Ja ņemsi krītu, jārēķina bankas %

  P.S.
  Šajā visā ir viens liels BET – atliek valstij atcelt/pamainīt neto un tu ar saviem paneļiem varēsi ieskrieties, jo paneļi ražo tikai vasarā/dienā, bet elektrību pārsvarā vajag ziemā/tumšajā laikā

  Es personīgi plānoju likt paneļus (ja jau valsts – es, tu un pārējie daļēji sponsorē šo pasākumu) bet noteikti likšu pats, ņemšu ne-ķīniešu hibrīd inverteri ar opciju nākotnē pieslēgt baterijas

 5. Juris Says:

  Izmantojot saules elektropaneļus ieradumiem ir jāmainās pilnīgi. Ja kādreiz bija jāskatās birža un trauku, veļas mašīnas jāliek ieslēgties ar aizturi 3:00 naktī tad tagad jo spožāka saule jo vairāk nepieciešamo iekārtu jāieslēdz. Elektrība ko nenodod tīkla depozītā, bet izmanto uzreiz maksā “0”. Par kWh cenām 0,05€ un līdzīgām varam aizmirst. Šobrīd biržas cena 01.08.2022., 21:15 ir 64,56 centi/kWh, un tas ir bez tīkla izdevumiem un maksām par OIK un ieejas automātu.. Parametrus kurus varam iegūt ir mājsaimniecības kopējais patēriņš, patērētā enerģija no tīkla un depozītā nodotais daudzums. Izmaksas naudā ik pa mēnesim kad top zināma vidējā elektroenerģijas cena laika periodā. Izlīdzinātos tarifus nav jāņem vērā. Ik pēc laika piedāvās pārslēgt jaunus līgumus. Zem biržas neviens nestrādās. Jo lielāka cena, jo ātrāk atmaksāsies. Visātrāk kombinācijā ar siltumsūkni. Vēl var fiksēt vidējo patēriņu gadā pirms paneļu uzstādīšanas un paneļu kopējo jaudu kura mājsaimniecībai nevar būt lielāka par 11,1 kW ja reģistrē to tīklā un gribi izmantot depozīta sistēmu.

 6. Juris no laukiem Says:

  Gribēju vēl piebilst savas izjūtas par akumulatoriem. Kā zināms depozītā nodotā elektroenerģija tiek nodzēsta katra gada 1. aprīlī un ja ir palicis pāri tā zūd. Tādā gadījumā jāliek garāžā akumulatori un var kaut vai rakt kriptu, pie reizes garāža arī ziemā sildīsies. Ir dzirdēts gan, ka tiek gatavotas likuma izmaiņas un varbūt nākotnē uzkrājumu varēs izmantot dažādās mājsaimniecībās. Varēs atdot brūtei, bērniem vai pārdot.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: